Мај 26, 2019, 03:07:08 am

Автор Тема: Federal Agent: Job Description, Duties and Requirements  (Прочитано 27 пати)

0 Членови и 1 гостин ја прегледуваат оваа тема.

Отсутен fokata '

 • Moderator
 • Наш човек
 • *
 • Пораки: 244
 • Популарност: +3/-0
 • lova u banci, njena bulja u shaci mmmm daaa.
 • Nick на сервер: Jim Focker
Federal Agent: Job Description, Duties and Requirements
« на: Мај 18, 2019, 02:31:16 am »
Federal Agent: Job Description, Duties and Requirements

Опис на поимот АГЕНТФедералното биро за истражување (ФБИ) ангажира агенти да дејствуваат како главни истражувачи за прашања од националната безбедност. Овие работници може да бидат повикани да извршуваат многу функции, почнувајќи од поле на должност до истражување. Агентите на ФБИ имаат потреба од претходно спроведување на законот, диплома и специјализирана обука за работа. Работата може да биде опасна и може да бара патување и необично работно време.Опис на работата на агентотГлавните активности за работа на специјален агент на ФБИ вклучуваат истражување на кривични дела и примена на федералните закони. Ова може да вклучува извори на интервјуирање и спроведување активности за надзор, како што е следењето на судските овластувања за прислушување или работно прикривање на суд. Специјалните агенти на ФБИ мора да бидат подготвени да учествуваат во апсења, рации, потерници за претрес и други опасни активности. Тие можат да бидат вклучени во истрагата за големи криминални активности како што се организираниот криминал, трговијата со дрога, тероризмот и компјутерскиот криминал. Покрај тоа, ФБИ е вклучен во истрага за инциденти како што се киднапирање на авион и терористички закани.


Работата на агентот на ФБИ може да биде стресна и да предизвика тешкотии. Иако закажаната работна недела може да биде 50 часа, многумина работат повеќе од тоа. Посебен агент се смета на должност 24 часа на ден, седум дена во неделата и може да работи на одмор. Понатаму, агентите може често да се стават во атипични ситуации, вклучувајќи и работа со луѓе во трауматски ситуации и сцени на злосторства кои можат да бидат грозно и да вклучуваат смрт. Агентите можат да бидат префрлени на некоја од 56-те теренски канцеларии во САД или во странство за привремен или продолжен период.
Опис на квалификациитеКандидатот мора да поседува вистинско образование, позадина и ментални и физички особини, па дури и да има шанса да стане агент на ФБИ. Потенцијалните агенти на ФБИ мора да имаат степен на диплома и со вкупен успех од 3,0 или повисоко и три години работно искуство поврзано со работа, или напреден степен (магистратура или повисоко) и две години работно искуство. Многу агенти студираа кривично правда, политички науки, инженерство, компјутерски науки или сметководство, а некои имаат завршено диплома по право.


« Последно менување: Мај 18, 2019, 12:00:27 pm fokata ' »
"You just don't understand, do you, kid? It's all white knights and heroes. We have to make decisions, kid. You know, I try to set bad people on other bad people. And sometimes, I let good guys die."Отсутен fokata '

 • Moderator
 • Наш човек
 • *
 • Пораки: 244
 • Популарност: +3/-0
 • lova u banci, njena bulja u shaci mmmm daaa.
 • Nick на сервер: Jim Focker
Одг: Federal Agent: Job Description, Duties and Requirements
« Одговори #1 на: Мај 18, 2019, 11:52:10 am »


Иако не можиме да се доловиме до реалната симулација на FBI затоа што не вадат информации за нивната работа, ќе пробаме да успееме во нешто што е блиску до тоа.Вие ја имате работата како ФЕДЕРАЛЕЦ, што не е обичен полицаец, федералците се високо образовани и интелегентни луѓе кои успеваат да го извлечат секој детал од осомничениот и да го натераат со страв да се движи низ градот. Федералците се луѓе кои можат да му го загрозат на некој животот ако се противи да соработува со нив и ќе го натераат на брз начин да проговори.


"You just don't understand, do you, kid? It's all white knights and heroes. We have to make decisions, kid. You know, I try to set bad people on other bad people. And sometimes, I let good guys die."