Декември 11, 2019, 06:54:17 pm

Автор Тема: Систем за политички партии  (Прочитано 592 пати)

0 Членови и 1 гостин ја прегледуваат оваа тема.

Отсутен CanisMK

 • Developer
 • Почетник
 • *
 • Пораки: 150
 • Популарност: +33/-5
Систем за политички партии
« на: Август 20, 2018, 09:24:53 pm »
Партиски систем

Претседатели на партии ке биднат изберени од админ кој ке бидне задолжен и посебно ке бидне како што е админ за лидери,овој админ ке ги води и контролира претседатели на партии,на сервер моментално постојат 4 партии.
Секој 3 месеца ке има избори за премиер а за да биднете премиер вашата партија треба да освои највише гласови на избори,премиер биднува тој што е претседател на партија доколку негова партија победи на избори,за да формирате влада потребно е да имате доволен број на гласови.

пример

LDP има 500 гласови
SDP има 323 гласови
NDSA има 300 гласови

LDP има највеќе гласови и има прва шанса да формира влада.
потребно е 600 гласови за да се формира влада,LDP нема доволно гласови да формира влада па потребно е да преговара со SDP или NDSA за коалиција за да добијат уште 100 гласови што значи пратеници.

доколку SDP или NDSA  одбијат коалиција со LDP тогаш LDP нема доволно гласови за да формира влада.

SDP има највеќе гласови после LDP бидејќи LDP неуспева да формира влада SDP бара коалиција од друга партија за да имаат 600 гласови (доволен број пратници)

SDP преговара со NDSA и се договараат NDSA дава пратеници на SDP и се во коалиција што значи SDP има 623 гласови и доволен број за да формира влада.
Претседател на SDP формира влада и е нов Премиер.Владејачка партија е SDP премиер може да ги инвите негови пратеници од партија во влада и да биднат министери,исто така може да ги смени министерите од претходната влада доколку сака.

Претседател на партија може да зачлени 20 пратеници.

Рпање на собрание

Рпање на собрание каде што се изгласуваат закони.Владејачка партија одлучува да се гласа закон за легализирање на марихуана во собрание потребно е да присуствуваат сите пратеници на позиција и опозиција со што го гласаат тој закон.
Позиција SDP има 323 гласа што значи има околу 15 пратеници кој имаат право на глас
Коалиција NDSA со SDP има 200 гласа што значи има околу 10 пратеници кој имаат право на глас
Опозиција LDP има 500 гласа и има околу 20 пратеници право на глаас

сите пратеници се собираат во собрание и гласаат ЗА и ПРОТИВ доколку овој закон бидне усвоен,официјално се објавува на форум во IC борд ЗАКОНИ и сите мора да го почитуваат тој закон.

Исто така имаат право да менуваат закони за давање на wanted level пример ако е wl за убиство 60 имаат право да го намалуваат и зголемуваат со 5wl + или -

« Последно менување: Ноември 04, 2018, 08:08:35 pm DreamWorld RolePlay »

Отсутен Kris Wu

 • Наш човек
 • **
 • Пораки: 503
 • Популарност: +41/-7
 • Се колнам дека ќе кликнам на Палецот. Се заколна
 • Nick на сервер: DW propao
Одг: Партии/Пратеници + креирање на партии гласање доаѓ
« Одговори #1 на: Септември 04, 2018, 12:14:54 pm »
ретко кој знае да рпа овоа чудо сепак корисно.
Subscribe to my YouTube channel
www.YouTube.Com/c/Karatist4e
Присутен Филип Турбо™

 • Наш човек
 • **
 • Пораки: 2378
 • Популарност: +46/-33
 • OPEL POWER!
ретко кој знае да рпа овоа чудо сепак корисно.

Отсутен bastiano battaglia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 140
 • Популарност: +10/-2
 • creme de la creme
 • Nick на сервер: Bastiano_Battaglia
ретко кој знае да рпа овоа чудо сепак корисно.
mnogu e prosto i slozeno
nomkd tel